معرفی لتونی

جغرافیای لتونی

جمهوری لتونی (که لاتویا و لِتلَند هم نامیده شده) کشوری است در شمال اروپا که کشور میانی در بین سه کشور حوزه بالتیک به‌ شمار می‌آید. لتونی توسط روسیه از مشرق، استونی از شمال، لیتوانی از جنوب، بلاروس از جنوب شرقی و دریای بالتیک از مغرب احاطه شده است. از نظر زمین‌شناسی، خاک این کشور در بخش شمال شرقی پوسته پایدار اروپای شرقی واقع شده‌ است. مساحت این کشور ۶۴٫۵۸۹ کیلومتر مربع است که ۶۲٫۲۴۹ ک.م. آن را خشکی و ۲٫۳۴۰ ک.م. را پهنه‌های آبی تشکیل می‌دهد. . آب‌وهوای این کشور معتدل و فصلی است و پایتخت کشور لتونی ریگا است.

اقتصاد لتونی
اقتصاد لتونی فراورده‌های صادراتی این کشور شامل چوب و محصولات چوبی، ماشین‌آلات و تجهیزات، فلزات، منسوجات و مواد غذایی است که به کشورهای لیتوانی، استونی، روسیه، آلمان، بریتانیا، سوئد، و دانمارک صادر می‌شود. واردات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و وسایل نقلیه است که از کشورهای آلمان، لیتوانی، روسیه، استونی، لهستان، فنلاند، سوئد، و بلاروس وارد می‌شود. لتونی در اتحادیه اروپا و پیمان شنگن عضویت دارد. تولید ناخالص داخلی 40420 میلیارد دلار و سرانه آن 17800 دلار میباشد.

مذهب لتونی
حدود 77 درصد از مردم این کشور مسیحی و حدود 23 درصد نیز پیرو دیگر ادیان یا بی‌دین هستند. از میان مسیحیان لتونی تنها 7 درصد به امور مذهبی پرداخته و به کلیسا می‌روند.

جمعیت لتونی
جمعیت این کشور دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر میباشد.

واحد پول لتونی
واحد پول آن لاتس است.

زبان مردم لتونی
زبان لتونی ، لتونیایی می باشد.

نژاد ملیتی لتونی
نژاد ملیتی لتونی 62 درصد از مردم این کشور از قوم لتونیایی و حدود 27 درصد روس هستند.

سیاست لتونی
رئیس جمهور در این کشور قدرت اجرایی چندانی ندارد و بیشتر مسئولیت‌ها به عهده مجلس و نخست‌وزیر است. مجلس لتونی 100 کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. همین نمایندگان رئیس جمهور را با رای‌گیری برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند.رئیس جمهور نخست‌وزیر را معرفی می‌کند و این دو نفر اعضای کابینه را. کابینه باید از مجلس رأی اعتماد بگیرد. نوع حکومت جمهوری میباشد.

مردم لتونی
مردم لتونی اجرای نمایش‌های تئاتر و موسیقی کر و موسیقی کلاسیک از هنرهای محبوب در لتونی میباشد. نخود فرنگی خاکستری و ژامبون عناصر اصلی در غذاهای لتونیایی هستند. سوپ ترشک نیز توسط لتونیایی خورده می‌شود. نان تیره‌ رنگی به نام روپیه‌ مایزه که از چاودار درست می‌شود نان ملی لتونی به‌ شمار می‌آید.

تقسیمات کشوری لتونی

منطقه

بزرگ‌ترین شهر

مساحت

جمعیت

ریگا

ریگا

۱۰٬۱۳۲

۷۰۶٬۰۰۰

کورزمه

 لیه پالا

۱۳٬۵۹۶

۳۰۱٬۶۲۱

لاتگاله

  داوگاوپیلس

۱۴٬۵۴۹

۳۴۳٬۶۴۶

زمگاله

 پلگاوا

۱۰٬۷۳۳

۲۸۱٬۹۲۸

ویدزمه

 والمیهرا

۱۵٬۲۴۶

۲۳۵٬۵۷۶

لاتویا

 ریگا

۶۴٬۲۵۶

۲٬۲۴۸٬۰۰۰

دامنه اینترنی لتونی

  دامنه اینترنی لتونی lv  میباشد.

 پیش شماره تلفن لتونی

پیش شماره تلفن لتونی +371 میباشد.

سرود ملی لتونی

لتونیایی

فارسی

Dievs, svētī   Latviju,

Mūs' dārgo tēviju,

Svētī jel Latviju,

Ak, svētī jel to!

Kur latvju meitas zied,

Kur latvju dēli dzied,

Laid mums tur   laimē diet,

Mūs' Latvijā!

خداوندا لتونی را فرخنده   دار!

میهن گرامی ما را.

خواهشمند توییم، او را   خجسته دار،

آه، او را خجسته دار!

جایی که دختران لتونی می‌شکفند

جایی که پسران لتونی می‌سرایند

بیا تا در آنجا به‌شادی پایکوبی   کنیم

در لتونی ما!

12.jpg17.jpg26.jpg10.jpg19.jpg14.jpg25.jpg2.jpg18.jpg13.jpg24.jpg11.jpg30.jpg1.jpg23.jpg29.jpg15.jpg27.jpg3.jpg22.jpg12.jpg17.jpg26.jpg10.jpg19.jpg14.jpg25.jpg2.jpg18.jpg13.jpg24.jpg11.jpg30.jpg1.jpg23.jpg29.jpg15.jpg27.jpg3.jpg22.jpg

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر مهاجرتی Baltic Area می باشد.

طراحی سايت , بهینه سازی،سئو و هاست : توسط گروه سايت سازی جوملا طراحی سایت حرفه ای