سئوالات اقامت لیتوانی

 سئوال- اقامت لیتوانی چند ساله می باشد؟

جواب- اقامت لیتوانی 1 ساله و 5 ساله است.

سوال- چگونه می توان اقامت لیتوانی را اخذ نمود؟

جواب- براساس قوانین کشور لیتوانی افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار و انجام امور تجاری لیتوانی (صادرات و واردات لیتوانی ) را دارند میتوانند در لیتوانی ثبت شرکت نمایند تا شرایط اقامت لیتوانی را کسب نموده و برای تسهیل در رفت و آمدشان کارت تردد لیتوانی (کارت اقامت موقت یکساله لیتوانی) را دریافت نمایند.

سئوال- آیا یک خانواده می تواند به طور همزمان برای دریافت اقامت لیتوانی و ویزای اقامت لیتوانی اقدام نماید؟
جواب- بله،برای اینکه یک خانواده بتواند به طور همزمان برای دریافت اقامت لیتوانی و ویزای اقامت لیتوانی اقدام نماید لازم است شرکتی مشترک با نام والدین خانواده ثبت و برای فرزندان زیر 18 سال نیز ویزای ورودی به اتحادیه اروپا به همراه والدین صادر می شود.

سئوال- چگونه می توان ویزای شینگن یا ویزای لیتوانی جهت ورود به لیتوانی را دریافت کرد؟
جواب- با مراجعه به نزدیک ترین سفارتخانه لیتوانی در کشور محل زندگی شما، درخواست ویزای شنگن یا ویزای لیتوانی نمایید.

سئوال- آیا کشور لیتوانی پناهنده قبول می کند؟

جواب- بله – ولی به دلایل زیاد پناهندگی لیتوانی و شرایط پناهندگی لیتوانی توصیه نمی شود.

سئوال –اقامت لیتوانی از طریق ازدواج امکانپذیر است؟
جواب – بله مهاجرت لیتوانی از طریق ازدواج امکان پذیر است ولی اگر به شکل واقعی نباشد دردسرهای زیادی دارد که توصیه نمی شود.

سئوال-آیا سفارت لیتوانی، با ارائه مدارک ثبت شرکت در لیتوانی بلافاصله ویزای یک ساله لیتوانی را برای تمامی متقاضیان صادر می کند؟
جواب- خیر، برای دریافت ویزای شینگن قوانین اتحادیه اروپا یکسان است، اگر متقاضی قبلا به اتحادیه اروپا سفر نکرده باشد، سفارت کشور لیتوانی برای وی ویزای یک بار ورود شینگن و اتحادیه اروپا صادر می نماید.

سوال – آیا امکان دارد بعد از ثبت شرکت و اخذ کارت اقامت لیتوانی ، اقامت باطل گردد؟
جواب- طبق قوانین اداره اقامت لیتوانی، یک خارجی مقیم لیتوانی باید شرایط اقامت لیتوانی را داشته باشد در غیر اینصورت اقامت موقت او در صورت وجود موارد زیر باطل میشود:
به اثبات برسد که شرکت یانهاد و سازمانی که وی صاحب آن است، از عهده فعالیت های اعلام شده اش بر نیامده و یا ماندنش در لیتوانی برای پیشبرد کارها یا اهداف شرکتش ضرورتی ندارد.
مشخص شود جواز اخذ شده با کلاهبرداری بدست آمده باشد (بعنوان نمونه ثبت ازدواج قراردادی،مدارک جعلی ...).
مشخص شود فرد مورد نظر تهدیدی برای کشور بشمار می آید، مرتکب جنایت شده باشد و ...
اگر اقامت لیتوانی از طریق ازدواج باشد و طلاق گرفته شود (متاهل بودن از شروط اخذ اقامت موقت است).
جواز کارش در کشور ابطال شده باشد.
اقامت کاری لیتوانی را داشته و قرارداد استخدامش به اتمام رسیده باشد.
اقامت دانشجویی لیتوانی را داشته و نام دانشجو یا دانش آموز از لیست خط بخورد یا برنامه انترنی ادامه نیابد و یا قبل از موعد مورد نظر خاتمه یابد. یا اینکه حین تحصیل بر خلاف مقررات کار (شروع کار بعد از پایان سال اول تحصیل و حداکثر 20 ساعت در هقته) مبادرت به کار کند.
فرد در طول اقامت در لیتوانی برای مدتی بیش از 6 ماه در لیتوانی نباشد.

سوال- آیا می توان اقامت دائم لیتوانی را اخذ نمود؟
جواب- اقامت دائم کشور لیتوانی برای مواردی غیر از اقامت موقت صادر میشود.اخذ اقامت دائم لیتوانی به این معنا است که:
تبعه خارجی بهمراه یک شهروند لیتوانیایی بعنوان فردی از خانواده اش برای اقامت وارد کشور لیتوانی شود (این امر زمانی ممکن است که یک لیتوانی تبار خروجش را از کشور و اقامت در کشوری دیگر اعلام کند اما بهمراه عضو غیر لیتوانیایی خانواده خود مجدد برای زندگی به لیتوانی رجعت کند.)
فرد خارجی، کودک یا نوجوانی زیر 18 سال است که والدین یا یکی از آن دو در لیتوانی دارای اقامت دائم هستند.
تبعه خارجی که قانونا بطور مداوم با داشتن اقامت موقت پنج سال در لیتوانی زندگی کرده باشد(در این صورت، وی باید در امتحان زبان رسمی کشور و دیگر شرایط قانونی مورد نیاز قبول شود.)
فردی لیتوانی الاصل یا کسی که حق شهروندی خود را حفظ کرده است.

سوال – آیا با اخذ کارت اقامت لیتوانی می توان به سایر کشورهای اروپایی بدون ویزا سفر کرد ؟
جواب – بله شما با دریافت کارت اقامت لیتوانی می توانید به تمامی کشورهای حوزه شنگن اروپا سفر نمایید.

سوال- مسافرت به کشورهای اتحادیه اروپا با اخذ اقامت در لیتوانی چگونه است؟
جواب- افراد خارجی که موفق به گرفتن کارت اقامت لیتوانی گردند، می توانند به مدت سه ماه در هر نیمه سال به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنند. ( به استثنای ایرلند،بلغارستان،بریتانیا و قبرس که برای سفر به این کشورها می بایست قبل از سفر با سفارتخانه های مربوطه ارتباط برقرار کرده و مدارک مورد نیاز تهیه و ارائه گردد)

سوال - آیا در ایران سفارت لیتوانی داریم؟
جواب – خیر - در ایران سفارت کشور لیتوانی نیست.

سوال- ویزای شینگن چیست؟
جواب – معاهده شینگن" قراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آنها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاههای بازرسی مرزی، در عرشه کشتی "پرنسس ماری آسترید" روی رودخانه "ماسل" نزدیک شهری به نام "شینگن" در لوکزامبورگ - مرز بین فرانسه و آلمان - به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان متحد تکمیل گردید و اکنون 28 کشور جز حوزه شنگن هستند.
سوال- چرا سفارت  ویزای شما را رد می کنند؟
جواب – در اکثر مواردی که ویزای فرد رد می شود ، به پررنگ ترین دلیلی که می توانیم اشاره کنیم ،نداشتن دلیل محکم و قانونی برای برگشت خود از کشور مورد نظر است و این امر گرفتن ویزا را برای ما غیر ممکن می سازد ،اگر نتوانیم دقیقا با شواهد و مدارکی محکم ثابت کنیم که برنامه ی کوتاه یا بلند مدت ما ،برای ما و کشور مورد نظر سودی ندارد مطمئنا ویزای ما رد خواهد شد.
سوال-ایا اقامت یکساله لیتوانی تمدید میشود ؟
جواب- بله - البته طبق قانون لیتوانی و با رعایت شرایط های لازم تمدید کارت اقامت پذیرفته می شود.

سوال – آیا با دریافت اقامت لیتوانی در ابتدا از مزایای اروپا بهرمند می شویم ؟
جواب – بله با گرفتن اقامت کشور لیتوانی شهروند اروپا می باشید و به کل حوزه شنگن می توانید سفر نمایید.

سوال – آیا شهروندی لیتوانی با کارت اقامت لیتوانی داشتن مزایای یکسانی را دنبال می نماید؟
جواب – بله- اما اگر شهروند( سیتیزن شیپ ) لیتوانی باشید دو مزایای زیر را بهرمند می شوید که با داشتن کارت اقامت موقت لیتوانی نمی توانید:
-حق برگزیده شده یا حق رای دادن در انتخابات پارلمانی را دارید.
-حق استخدام در ارتش یا اداره پلیس را دارید.
با اخذ کارت اقامت لیتوانی جز دو مورد گفته شده از سایر مزایا بهرمند خواهید بود.

سوال- تمدید کارت اقامت لیتوانی (کارت تردد یکساله) چه وقتی میباشد؟
جواب-شما حداقل باید در فاصله چهار تا دو ماه قبل از تاریخ انقضای اقامتتان، برای تمدید کارت اقامت لیتوانی اقدام کنید و مدارک لازم را به اداره مهاجرت لیتوانی تسلیم نمایید.

سوال- آیا می توان بعد اخذ کارت اقامت لیتوانی محل اقامت را تغییر داد؟
جواب- طبق قانون کشور لیتوانی خارجی هایی که برای زندگی به لیتوانی آمده اند و قصد تغییر مکان زندگی خود را دارند و یا بمدت 6 ماه در لیتوانی نبوده اند، میبایست مکان زندگی خود را اعلام کنند. اگر میخواهید مکان زندگیتان را تغییر دهید باید ظرف 7 روز به اداره امور مهاجرین خبر دهید. در صورتی که اینکار را انجام ندهید، جواز اقامتتان باطل می گردد.

سوال – آیا با خرید ملک در لیتوانی میتوان شرایط اقامت اروپا - لیتوانی را دریافت نمود ؟
جواب – خیر طبق قانون کشور لیتوانی خرید ملک منجر به شرایط اخذ اقامت در لیتوانی نمی باشد.

سوال- فراگیری زبان لیتوانیایی امکان دارد؟
جواب- کودکان می توانند در تمامی مدارس دولتی زبان لیتوانیایی را فراگیرند اما بزرگسالان فقط در مراکز آموزش بزرگسالان یا موسسه های خصوصی می توانند زبان لیتوانیایی را یاد بگیرند. در ویلنیوس همانطور که اشاره شد در مرکز رایگان آموزش بزرگسالان، این امر میسر است. آنهایی که خواهان ثبت نام در مراکز آموزش عالی به زبان لیتوانیایی هستند، نخست باید در آزمون ورودی زبان که از طرف دانشکده زبانشناسی دانشگاه ویلنیوس برگزار میشود، شرکت کنند. مرکز حرفه ای زبان آموزی که در هر شهر شعبه ای دارد، برای آن دسته از خارجی هایی که قصد اقامت دائم در لیتوانی دارند، امتحانات زبان لیتوانیایی و اصول قانون اساسی برگزار میکند.

سوال- اقامت لیتوانی از طریق کار چه شرایطی دارد؟
جواب- طبق قانون لیتوانی اگر قصد شما از اقامت در لیتوانی کار است و اقامت کاری لیتوانی را می خواهید، قبل از ارائه درخواست اقامت باید جواز کار را بدست آورید. بنابراین باید با کارفرمایی وارد شور شوید که مدارک لازم برای اشتغال شما را فراهم آورد (جواز کار برای اتباع خارجی از جانب اداره کار لیتوانی صادر میشود). تقاضانامه کارفرما برای صدور جواز کار اقامت یک تبعه خارجی طی فرایندی دو ماهه بررسی میشود.
این اجازه نامه برای مدت 2 سال صادر میشود و معرف شرکتی است که فرد طی اقامت خود در آن مشغول به کار است. به این ترتیب شما به راحتی نمیتوانید تغییر شغل دهید چرا که به محض انقضای قرارداد کاری شما با شرکت مورد نظر،بطور خودکار جواز اقامت و کار شما از اعتبار ساقط میشود.
شما فقط بعد از پیدا کردن کار است که میتوانید درخواست اقامت موقت خود را به سفارت لیتوانی در کشورتان و یا اداره امور مهاجرین تسلیم نمایید.

سوال- اقامت تحصیلی در لیتوانی چه شرایطی دارد؟
جواب- شما قبل از درخواست اقامت تحصیلی لیتوانی یا بورسیه تحصیلی لیتوانی، می بایست مدرکی دال بر ثبت نامتان در یک نهاد آموزش خاص را برای ادامه تحصیل در لیتوانی ارائه دهید (دبیرستان، دانشگاه، موسسه آموزش شغلی و ...) و یا برای شرکت در یک دوره انترنی به این کشور دعوت شده اید. در چنین مواردی اقامتی یکساله و یا تا پایان دوره تحصیل صادر می گردد و اگر قصد کار حین تحصیل هم داشته باشید، باید جواز کار را نیز اخذ نمایید. اتباعی که مجاز به کار حین تحصیل یا آموزش میشوند، فقط بعد از شروع سال دوم تحصیل و آن هم نه بیش از 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند.

سوال- چقدر اعتبار برای شروع کار اقامت در پاسپورت ایرانی لازم است؟
جواب- حداقل 2 سال - بعد ازجواب مثبت اداره اقامت لیتوانی و در زمان صدور کارت باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد.

سئوال- آیا امکان دارد که سفارت لیتوانی برای متقاضی ویزای ورود صادر نکند؟
جواب- کسانی که موفق به دریافت ویزا نشده اند، بیشتر افرادی بوده اند که حتی اطلاعات ابتدایی در خصوص کشور لیتوانی نداشته اند و نتوانسته اند کنسول را برای سفر خود قانع نمایند، از این رو قبل از دریافت ویزا اطلاعات لازم به متقاضیان داده می شود، با این حال کامل بودن تمامی مدارک جهت اخذ ویزا نیز به منزله صدور صد در صدی ویزای شنگن نمی باشد.

سئوال- مدارک لازم اقامت لیتوانی و هزینه اقامت لیتوانی چقدر می باشد؟
جواب- ارائه اسناد ثبت شرکت، ویزای شینگن، برگه عدم سو پیشینه در کشور محل اقامت، ارائه آدرس شرکت در لیتوانی و افتتاح حساب بانکی در لیتوانی

سئوال- لیتوانی کجاست؟

جواب- لیتوانی کشوری در شمال شرق اروپا و در حوزه شینگن و در همسایگی لهستان، بلاروس، لاتویا و دارای مرز آبی با آلمان، سوئد، فنلاند، دانمارک و استونی می باشد.

 

3.jpg30.jpg13.jpg14.jpg10.jpg22.jpg19.jpg1.jpg18.jpg27.jpg25.jpg11.jpg24.jpg12.jpg17.jpg2.jpg29.jpg26.jpg15.jpg23.jpg3.jpg30.jpg13.jpg14.jpg10.jpg22.jpg19.jpg1.jpg18.jpg27.jpg25.jpg11.jpg24.jpg12.jpg17.jpg2.jpg29.jpg26.jpg15.jpg23.jpg

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر مهاجرتی Baltic Area می باشد.

طراحی سايت , بهینه سازی،سئو و هاست : توسط گروه سايت سازی جوملا طراحی سایت حرفه ای