معرفی لیتوانی

جغرافیای لیتوانی:

لیتوانی از شمال با لتونی، از جنوب شرقی با بلاروس و از جنوب غربی با لهستان و روسیه همسایه است. در غرب لیتوانی دریای بالتیک قرار دارد. لیتوانی در لبه دشت شمال اروپا قرار گرفته‌ است. لیتوانی متشکل است از جلگهٔ کم‌ ارتفاعی که دارای دریاچه‌های فراوان است و رشته‌های یخ‌رُفت در آن امتداد دارد. از دریاچه‌های مهم لیتوانی می‌توان به دریاچه ویشتیتیس اشاره کرد.مساحت لیتوانی 65200 کیلومترمربع است ، پایتخت آن ویلنیوس نام دارد که بیش از ششصد هزار نفر در آن زندگی می کند.رودهای مهم لیتوانی نمانوس (نمان)، ویلنیا و بلندترین نقطه در کشور لیتوانی تپه آوکشتویاس با ارتفاع ۲۹۴ متر است که در بخش شرقی کشور قرار دارد. نزدیک به ۳۳ درصد از لیتوانی را منطقه‌ای جنگلی و نیمه‌ جنگلی پوشش می‌دهد. آب و هوا در نقاط مختلف لیتوانی متفاوت است. در مناطق غربی ملایم و معتدل است و در مناطق شرقی تنوع دمایی بسیار است.

اقتصاد لیتوانی:
جمهوری لیتوانی بعنوان یکی از کشورهای مهم حوزه بالتیک در ماه می 2004 به عضویت اتحادیه اروپا و همچنین سازمان تجارت جهانی شنگن در آمده است. مهمترین شرکای اقتصادی لیتوانی در زمینه صادرات و واردات طی سالهای گذشته را کشورهای روسیه، لتونی، آلمان ،لهستان ،استونی ،بلاروس و هلند تشکیل می دهند. در این ارتباط صادرات لیتوانی را بعضی تولیدات معدنی ، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی ، پارچه ، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان تشکیل می دهد. در مقابل لیتوانی نیز اقلامی چون بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات و ماشین آلات،تجهیزات حمل و نقل ، پارچه و مواد فلزی وارد می کند.
بخش مهمی از اقتصاد لیتوانی ،اقتصاد صادارت محور می باشد و در این راستا صنایع تولید کودهای معدنی ، پوشاک و پارچه ،صنایع الکترونیکی (چون تولیدات تلویزیون، نیمه هادی ها ، تجهیزات کامپیوتری و الکترونیکی) و صنایع چوب و کاغذ و تولیدات مرتبط با آن مثل مبلمان و لوازم چوبی از جمله مهمترین صنایع سودآور و صادراتی لیتوانی به شمار می روند . علاوه بر این صنایع شیمایی، آرایشی، روغنی ، موتورهای الکتریکی ، تجهیزات فلزی ، تصفیه نفت ، ساخت کشتی های کوچک ، تجهیزات کشاورزی، ،فرآوری غذایی و سنگ های قیمتی و زینتی مثل کهربا (Amber) از جمله صنایع دیگر لیتوانی می باشند.

حدود 2 میلیون نفر نیروی کار لیتوانی را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در لیتوانی 3/1 درصد است. محصولات صادراتی لیتوانی شامل مواد معدنی، منسوجات و پوشاک، ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، چوب و مواد غذایی است که به کشورهای روسیه (8/12درصد)، لتونی (1/11درصد)، آلمان (8.6 درصد)، استونی (5/6 درصد)، لهستان (1/6 درصد)، هلند (4/8درصد)، سوئد (5/4 درصد)، انگلیس (4/4درصد)، آمریکا (3/4 درصد)، دانمارک(2/4درصد) و فرانسه (2/4درصد) صادر می‌شود.

واردات لیتوانی شامل مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات، تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، منسوجات و پوشاک و فلزات است که از کشورهای روسیه (3/24 درصد)، آلمان (14/9 درصد)، لهستان (5/9درصد) و لتونی (8/4 درصد) وارد می‌شود.

جمعیت لیتوانی :
جمعیت لیتوانی تقریبا 4 میلیون نفر و پایتخت و بزرگ‌ترین شهر لیتوانی ، ویلنیوس است.

واحد پول لیتوانی :
واحد پول کشور لیتوانی لیتاس میباشد

زبان لیتوانی:
زبان کشور لیتوانی ، لیتوانیایی است که 82 درصد از مردم لیتوانی به آن سخن می گویند اما زبان های انگلیسی و روسی و لهستانی هم در میان مردم لیتوانی رایج است. مردم لیتوانی در میان پنچ کشور نخست اتحادیه اروپا قرار دارند که حداقل به دو زبان تسلط دارند،تمامی مردم لیتوانی باسواد هستند و اکثر جوانان دارای تحصیلات دانشگاهی و مسلط به زبان انگلیسی هستند.زبان لیتوانیایی با الفبای لاتین نوشته می‌شود و ۳۲ حرف دارد.

میزان سواد مردم لیتوانی :
ميزان با سوادي لیتوانیایی ‌نزديك به 100% (تخمين) و سنين تحصيل اجباري در لیتوانی 6 تا 15 سال میباشد دانشگاههای لیتوانی از نظر رتبه بندی در رتبه های بالای جهانی و اروپایی قرار دارند .

مذهب لیتوانی :
بیشتر مردم لیتوانی مسیحی هستند و ۷۹ درصد مردم لیتوانی به کلیسای کاتولیک رومی تعلق دارند.

تعهدات لیتوانی :
کشور لیتوانی در ۲۱ دسامبر ۲۰۰۷ به عضویت کامل پیمان شنگن درآمد و در سال ۲۰۰۹، ویلنیوس ( پایتخت لیتوانی ) به فراخور هزاره نام‌گذاری‌اش، به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در آن سال شناخته شد.

ورزش محبوب مردم لیتوانی:
ورزش محبوب مردم لیتوانی بسکتبال میباشد که از جایگاه بالایی در لیتوانی برخوردار است .مردم لیتوانی علاقه زیادی به ورزشهای پهلوانی دارند و اولین فدراسیون زورخانه و کشتی پهلوانی با نام فدراسیون ورزشهای زورخانه ای بالتیک در سال 1390 در لیتوانی تاسیس گردید .

موسیقی سنتی لیتوانی:
موسیقی سنتی لیتوانی ریشه‌ای کهن دارد و به بازمانده‌های دوران پیش از مسیحیت و کهن‌تر از آن بجا مانده‌ است. امروزه در لیتوانی همسرایی به صورت گروه کر از اهمیت زیادی برخوردار است.مردم لیتوانی علاقه زیادی به موسیقی و هنر دارند.

موزه هنر لیتوانی که در سال ۱۹۳۳ بنیاد شده بزرگ‌ترین موزه لیتوانی است.از دیگر موزه‌های مهم لیتوانی می‌توان به موزه کهربای پالانگا لیتوانی اشاره کرد.

نژاد لیتوانی :
بیش از هشتاد و سه درصد مردم لیتوانی، نژاد لیتوانیایی دارند.

در لیتوانی چهار گروه از مردمان لیتوانیایی زندگی می‌کنند که عبارتند از "اوکشتای‌چیای" ساکن منطقه شمال لیتوانی، "ژمای‌چیای" ساکن غرب لیتوانی، "زوکای" ساکن جنوب شرق لیتوانی و گروه کوچک "سووال‌کیای" که بیشتر در منطقه جنوب غرب لیتوانی زندگی می‌کنند.

مردم لیتوانی :
مردم لیتوانی سخت کوش بوده و پشتکار زیادی دارند و با توجه به علاقه زیاد به حفظ آثار تاریخی گذشته و موسیقی فولکلور ،خواستار حفظ هویت تاریخی و احیای آن می باشند . تماشا کردن تلویزیون یکی از سرگرمی های عموم مردم لیتوانی بوده که البته طبقه متوسط لیتوانی و ثروتمند لیتوانی نیز رفتن به کنسرت های موسیقی ، تئاتر و سینما را در کنار ورزش های زمستانه بعنوان تفریح خود ترجیح می دهند. نسل جوان لیتوانی به زبان انگلیسی آشنایی بیشتری داشته و ارتباطات بیشتری با جهان خارج دارند. شهروندان خارجی که با هدف سرمایه‌گذاری و کارآفرینی وارد لیتوانی شوند، می‌توانند پس از گذشت پنج سال درخواست اقامت دائم لیتوانی بدهند و شهروند لیتوانی شوند. بر اساس آمار مرکز مهاجرت لیتوانی از سال ۲۰۰۴ میلادی بیش از ۶۶ هزار نفر موفق به دریافت اقامت درکشور لیتوانی شده‌اند.

لیتوانی بالاترین سرعت اینترنت در جهان را دارد ،تمامی مناطق لیتوانی تحت پوشش اینترنت پرسرعت هستند و در بسیاری از مراکز عمومی همچون فروشگاه های بزرگ لیتوانی، دانشگاه های لیتوانی ،مدارس لیتوانی و مراکز تفریحی و خدماتی لیتوانی اینترنت پرسرعت وایرلس رایگان برای استفاده عموم آزاد است.

روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لیتوانی

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لیتوانی با توجه به قدمت و سابقه روابط سیاسی متقابل ، از پتانسیل ها و ظرفیت های همکاری زیادی برخوردار می باشند که بعنوان مثال می توان به ظرفیت های همکاری در زمینه های انرژی ، صنایع کوچک و سبک ، پتروشیمی و تکنولوژی های نوین اشاره کرد که می تواند توسط شرکت ها و بخش های مختلف خصوصی دو کشور مورد توجه و بهره برداری قرار گیرد . 

مهمترین اسناد و موافقتنامه های همکاری بین دو کشور عبارتند از ؛

ـ یادداشت تفاهم همکاریهای حمل و نقل امضاء شده در ویلینیوس به تاریخ 17/7/1375 (برابر با 8/10/1996)

ـ موافقتنامه حمل و نقل هوایی امضاء شده در ویلنیوس به تاریخ 18/7/1375 (برابر با 9/10/1996)

ـ موافقتنامه حمل و نقل جاده ای کالا و مسافر ، امضاء شده در ویلنیوس به تاریخ 17/7/1375 (برابر با 8/10/1996)

جدیدترین سند اقتصادی همکاری امضاء شده بین دو کشور ، تفاهمنامه همکاری بین اتاق های بازرگانی لیتوانی و ایران می باشد که در تابستان 1390 بین روسای اتاق های بازرگانی دو کشور به امضاء رسیده است.

روابط دوجانبه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لیتوانی

قدمت روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لیتوانی در حقیقت به گذشته دور و همان قرن 16 میلادی بر می گردد که اولین ارتباط های سیاسی و فرهنگی در دوران تشکیل فدراسیون واحد لیتوانی و لهستان بین دو کشور ایجاد گردید که بیشتر جنبه های همکاری سیاسی و اقتصادی داشت و با توجه به قرار داشتن ایران در مرکز جاده ابریشم ، مناسبات و همکاریهای فرهنگی نیز جزء جدایی ناپذیر این همکاریها را تشکیل می داد .

مهمترین و اولین سند رسمی همکاری فرهنگی دو کشور همان "عهدنامه مودت و دوستی" امضاء شده در سال 1930 می باشد که بخشی از آن به تدریس زبان فارسی در دانشگاه ویلنیوس اختصاص دارد که البته در آن دوره به دلیل از بین رفتن استقلال لیتوانی عملی نشده است و در نهایت بعد از استقلال مجدد لیتوانی در 11 مارس 1990 ، به تدریج زبانهای شرقی مورد توجه دانشگاه ویلنیوس قرار گرفت بطوریکه مرکز شرق شناسی لیتوانی از سال 2006 عملاً تدریس زبان فارسی را آغاز نمود و اولین دوره دانشجویان زبان فارسی خود را نیز در همان سال جذب نمود.

در حال حاضر مهمترین سند همکاری آموزشی بین دو کشور بین دانشگاه تهران و دانشگاه ویلنیوس در سال 2008 به امضاء رسیده است که در قالب یادداشت تفاهم همکاری های دانشگاهی ، فرصت های مطالعاتی و امکان آموزش زبان فارسی در قالب بورس های کوتاه مدت و یا بلند مدت را برای دانشجویان لیتوانیایی فراهم می نماید .

مجلات و روزنامه های لیتوانی:

مهمترین روزنامه های لیتوانی که بین 50 تا 100 هزار تیراژ دارند عبارتند از:

- روزنامه صبح کائوناس (Kauno Diena)

- روزنامه جمهوری بعنوان اولین روزنامه مستقل لیتوانی در سال 1988

- روزنامه صبح لیتوانی به نام (Lietuvos Rytas) که در سال 1990 تاسیس شد با تیراژی حدود 85 هزار نسخه در بین هفته و 135 هزار نسخه روزهای شنبه

- روزنامه اخبار لیتوانی (Lietuvos Zinios) با 10 هزار نسخه در روز

- روزنامه (Western Express Vakaru Ekspresas) با 15 هزار نسخه در منطقه کلایپدا

- روزنامه بین المللی اخبار تجاری (Verslo Zinios)

- روزنامه Vilnius Express با نام (Kurier Wilenski) به زبان لهستانی با تیراژ 8 هزار نسخه

- روزنامه Lithuania Pressبا نام (Lietuvos Spauda) یکی از روزنامه های پرفروش لیتوانی

مهمترین مجلات لیتوانی نیز شامل مجله The Face با نام (Veidas) اخبار سیاسی ،اقتصادی و جهان را در هزار نسخه پوشش می دهد. از جمله مجلات دیگر می توان به مجله هنری Druskonis,Eglute ، مجله کارتونی کودکان با نام Flintas، ماهنامه قدیمی علم و تکنولوژی با نام Moksslas IR Technika ، مجلات زنان Laima, Moteris، مجله دختر (Panele) اشاره کرد.

تقسیمات کشوری لیتوانی:
تقسیمات کشوری لیتوانی به این ترتیب است که نام هر استان با نام شهری که مرکز آن استان است، یکی می‌باشد. بزرگترین و پرجمعیت‌ترین استان در لیتوانی، استان ویلنیوس ( پایتخت لیتوانی ) می‌باشد.کشور لیتوانی به ده استان، تقسیم شده‌ است. استان‌های لیتوانی، خود به شصت شهرستان تقسیم می‌شوند.
ویلنیوس پایتخت و بزرگ‌ترین شهر لیتوانی و دومین شهر آن کاوناس است. بندر مهم کلایپدا سومین شهر لیتوانی است.

رتبه

  شهر

   استان

جمعیت

رتبه

شهر

  استان

جمعیت

۱

 ویلنیوس

ویلنیوس

۵۴۲٬۹۳۲

۱۱

 کدانیای

 کاوناس

۲۹٬۸۲۴

۲

 کاوناس

کاوناس

۳۳۶٬۹۱۲

۱۲

  تلشای

 تلشای

۲۹٬۱۰۷

۳

 کلایپدا

کلایپدا

۱۷۷٬۸۱۲

۱۳

  ویساگیناس

  اوتنا

۲۶٬۸۰۴

۴

شباولیای

 شباولیای

۱۲۰٬۹۶۹

۱۴

 تاوراگه

 تاوراگه

۲۶٬۴۲۹

۵

 پانه وژیش

 پانه وژیش

۱۰۹٬۰۲۸

۱۵

  اوکمرگ

 ویلنیوس

۲۵٬۸۶۶

۶

 آلیتوس

 آلیتوس

۶۳٬۶۴۲

۱۶

 پلونگه

 تلشای

۲۲٬۲۸۷

۷

 ماریامپوله

 ماریامپوله

۴۴٬۸۸۵

۱۷

  کرتینگاه

 کلاپیدا

۲۰٬۷۴۸

۸

 ماژی کیای

 تلشای

۳۸٬۸۱۹

۱۸

 شیلوته

 کلاپیدا

۱۹٬۷۲۰

۹

  یانووا

 کاوناس

۳۳٬۱۷۲

۱۹

رادویلیشکیس

 شیاولیای

۱۸٬۴۳۶

۱۰

 اوتنا

 اوتنا

۳۱٬۱۳۹

۲۰

پالانگا

کلاپیدا

۱۷٬۲۳۴

لیتوانی عضو پیمان شنگن و عضو اتحادیه اروپا و ناتو است .جمهوری لیتوانی بزرگترین و جنوبی‌ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپاست

دامنه اینترنتی لیتوانی :
دامنه اینترنی کشور لیتوانی lt میباشد.

پیش شماره تلفن لیتوانی:
پیش شماره تلفن کشور لیتوانی +370 میباشد.

سرود ملی لیتوانی و ترجمه فارسی آن:

فارسی

لیتوانیایی

لیتوانی، ای میهن ما،
  سرزمین   قهرمانان،
  بگذار تا   پسرانت نیروی خود را
  از آزموده‌های گذشته بدست آرند
  باشد تا   فرزندانت همواره، پویندهٔ
  راه‌های   درستکاری باشند
  و بهروزی‌ات،   بهروزی بشر
  آماج کوشش‌هایشان   باد
  باشد تا   خورشید تابنده بر لیتوانی
  تیره‌ابرها   را بپراکنَد
  و نور و   حقیقت، در تمام راه
  رهنمون گام‌های   ما تا ابد باشد
  باشد تا مهر   لیتوانی
  در دلهایمان به روشنی فروزان ماند،
  از برای تو   ای لیتوانی
  بگذار تا   یگانگی شکوفا گردد

Lietuva,   Tėvyne mūsų,
  Tu didvyrių žeme,
  Iš praeities Tavo sūnūs
  Te stiprybę semia.
  Tegul Tavo vaikai eina
  Vien takais dorybės,
  Tegul dirba Tavo naudai
  Ir žmonių gėrybei.
  Tegul saulė Lietuvoj
  Tamsumas prašalina,
  Ir šviesa, ir tiesa
  Mūs žingsnius telydi.
  Tegul meilė Lietuvos
  Dega mūsų širdyse,
  Vardan tos, Lietuvos
  Vienybė težydi!

 

 

24.jpg19.jpg18.jpg13.jpg14.jpg3.jpg27.jpg29.jpg25.jpg26.jpg22.jpg23.jpg10.jpg17.jpg15.jpg12.jpg1.jpg2.jpg11.jpg30.jpg24.jpg19.jpg18.jpg13.jpg14.jpg3.jpg27.jpg29.jpg25.jpg26.jpg22.jpg23.jpg10.jpg17.jpg15.jpg12.jpg1.jpg2.jpg11.jpg30.jpg

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر مهاجرتی Baltic Area می باشد.

طراحی سايت , بهینه سازی،سئو و هاست : توسط گروه سايت سازی جوملا طراحی سایت حرفه ای