پارک های لیتوانی

پارک‌های ملی لیتوانی ، مناطقی هستند که از سوی دولت لیتوانی به دلیل چشم‌اندازهای منحصر به فردشان در منطقه، زیستگاه های متمایز یا ارزش‌های فرهنگی حفاظت می‌شوند. در پارک‌های ملی، گردشگری آموزشی- تماشای ارزش‌های طبیعی و فرهنگی، ارتقا یافته است. فعالیت‌های انسانی در این پارک ها محدود است تا اینکه به طبیعت آسیب وارد نشود. در لیتوانی 5 پارک ملی وجود دارد به نام‌های Aukštaitija، Žemaitija، Trakai Historical، Dzūkija، Curonian Spit.

1- پارک ملی AUKŠTAITIJA لیتوانی

آدرس: Lūšių g. 16 Palūšė, Ignalinos r. LT-30202 Lithuania 

این پارک ملی به دلیل برخورداری از دریاچه های تمیز متصل به هم، روستاهای بومی، فراوانی جنگل‌ها و هماهنگی موجود در طبیعتش معروف است. در این پارک بیش از 200 گونه پرنده، 60 گونه پستاندار، 900 گونه گیاهی وجود دارد. 69 درصد پارک پوشیده از جنگل است و 126 دریاچه در آن وجود دارد.

.  

2- پارک ملی ŽEMAITIJA لیتوانی

آدرس: Didzioji str. 8, Plateliai, LT-90420, Plunges dstr.

این پارک لیتوانی برای مسافرانی که مایل به سیاحت طبیعت وحشی و سنتهای طبیعی هستند، مکان بسیار دیدنی است. این پارک مکان‌های بسیاری را برای تفریح و سرگرمی‌ برای  بازدیدکنندگانی مانند کاشفان طبیعت، دوچه سواران، غواصان، دوستداران ورزش‌های آبی و گردشگری، ماهیگیران یا تماشاگران پرندگان دارد. همچنین جاذبه های متعددی مانند دریاچه Plateliai ،معماری Žemaičiai Calvary و مواردی از این جمله وجود دارد. می‌توان با ماشین، دوچرخه یا پیاده‌روی از پارک دیدن کرد.

این پارک دربرگیرنده بیش از 200 ارزش میراث فرهنگی، همچنین دربردارنده 30 مکان باستان شناسی است. 10 درصد از وسعت پارک برای گردشگران باز نیست و این شامل دو منطقه ذخایر طبیعی است که در فصل بهار و تابستان به ذخایر تالاب تبدیل می شود. همچنین شامل 21 یادمان طبیعی از جمله درختان، چشمه ها، شبه جزایر و جزایر؛ اما همه آنها به سهولت قابل دسترسی نیستند.

3- پارک ملی تاریخی TRAKAI لیتوانی

آدرس: Karaimų str. 5, LT-21104, Trakai, Lithuania

در لیتوانی این تنها پارک از این نوع است زیرا بر خلاف سایر پارک‌های ملی، اهمیت ویژه آن در درجه اول به میراث فرهنگی، تاریخ و باستان شناسی مربوط می‌شود. در این پارک لیتوانی ، دیده می‌شود که تاریخ TRAKAI با تاریخ تمام لیتوانی در هم تنیده شده است. در این پارک در حدود 50 ساختمان یا بقایای قدیمی وجود دارد که یادآور تاریخ باشکوه کشور لیتوانی می‌باشد. این تنها قلعه باقی‌مانده جزیره در میان دریاچه است. نزدیک به یک پنجم وسعت پارک آب است. 32 دریاچه مختلف وجود دارد که بسیاری از آنها برای قایقرانی مناسب هستند.

4-پارک ملی DZŪKIJA لیتوانی

آدرس: Vilniaus g. 3, Merkinė, LT-65334 Varėnos r.

این پارک ملی بزرگ‌ترین منطقه حفاظت شده در لیتوانی است. این پارک سرزمینی از درختان کاج خشک، تپه‌های شنی بزرگ، و رودخانه ها است. منطقه جنگلی 91 درصد از کل وسعت این سرزمین را پوشانده است.

در این پارک ملی، روستاهای قومی- فرهنگی از توجه ویژه ای برخوردارند که جزو یادمان‌های معماری اعلام شده‌اند. همچنین بازدیدکنندگان میتوانند در اینجا بیش از 40 یادمان هنری را مشاهده کنند. برای مثال روستاییان آن ،در زمینه بافتن متبحر هستند و میتوانند از طریق روش‌های سنتی سبد ببافند.برای مسافران، گشت و گذار در پارک در فصل تابستان از طریق قایقرانی یا دوچرخه سواری محبوب‌ترین روش است. همچنین در فصل پاییز به دلیل اینکه قارچ‌ها در این منطقه به وفور دیده می‌شوند در میان کسانی که قارچ جمع می‌کنند بسیار محبوب است. به علاوه تماشای پرنده ها از دیگر جاذبه های گردشگری این پارک به شمار می‌آید.

5- پارک ملی KURSIU NERIJA (CURONIAN SPIT) لیتوانی

آدرس: Nagliu str.8, Neringa, LITHUANIA

این پارک کشور لیتوانی یک منطقه حفاظت شده است که به طور مکرر مورد بازدید قرار می‌گیرد، و در سال 2000 در فهرست میراث جهانی یونسکو درج شد. این پارک همچنین در فهرست 2000 ناتورا شبکه اروپایی مناطق حفاظت شده قرار دارد.در این پارک از گونه های گیاهی و جانوری کمیاب که برای تنوع زیستی کل اروپا دارای اهمیت ویژه است، حفاظت می شود. چشم انداز کنونی این پارک ترکیبی از فعالیت‌های انسانی و نیروهای طبیعی است.

 

27.jpg11.jpg17.jpg24.jpg25.jpg22.jpg26.jpg29.jpg10.jpg13.jpg15.jpg2.jpg14.jpg18.jpg19.jpg12.jpg30.jpg23.jpg1.jpg3.jpg27.jpg11.jpg17.jpg24.jpg25.jpg22.jpg26.jpg29.jpg10.jpg13.jpg15.jpg2.jpg14.jpg18.jpg19.jpg12.jpg30.jpg23.jpg1.jpg3.jpg

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر مهاجرتی Baltic Area می باشد.

طراحی سايت , بهینه سازی،سئو و هاست : توسط گروه سايت سازی جوملا طراحی سایت حرفه ای